Porady

Dlaczego wizyta u dentysty jest tak ważna?

Regularne wizyty u dentysty nie tylko pomogą zachować zdrowe zęby i jamę ustną, ale także pomogą zachować zdrowie reszty ciała.

Opieka stomatologiczna jest ważna, ponieważ:
  • Pomaga zapobiegać próchnicy
  • Chroni przed chorobami przyzębia (dziąseł), które mogą prowadzić do utraty zębów i kości
  • Zapobiega nieświeżemu oddechowi – regularne szczotkowanie, nitkowanie i wizyty u dentysty pomogą zmniejszyć ilość bakterii w jamie ustnej powodujących nieświeży oddech
  • Daje atrakcyjniejszy uśmiech i zwiększa pewność siebie
  • Pomaga zachować jasny wygląd zębów, zapobiegając ich zabrudzeniu przez jedzenie, napoje i tytoń
  • Wzmacnia Twoje zęby, abyś mógł cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem do końca życia!

Moje zęby czują się dobrze. Czy nadal muszę iść do dentysty?

Twoje zęby mogą czuć się dobrze, ale nadal ważne jest, aby regularnie odwiedzać dentystę, ponieważ problemy mogą istnieć bez Twojej wiedzy. Wygląd Twojego uśmiechu jest ważny, a dentysta może pomóc w utrzymaniu zdrowego i pięknego uśmiechu. Przy tak wielu postępach w stomatologii nie musisz już zadowalać się przebarwionymi, wyszczerbionymi, brakującymi lub zniekształconymi zębami.

Dzisiejsi dentyści oferują wiele opcji leczenia, które mogą pomóc Ci uśmiechać się pewnie, w tym:
  • Profesjonalne wybielanie zębów
  • Wypełnienia imitujące wygląd naturalnych zębów
  • Wymiana zębów i metamorfoza pełnego uśmiechu

Jak dbać o zęby między wizytami kontrolnymi?

ZAWSZE pamiętaj, aby myć zęby co najmniej dwa razy dziennie i nitkować co najmniej raz!

Upewnij się, że używasz pasty do zębów zawierającej fluor i zapytaj dentystę, czy potrzebujesz płukania z fluorem. Pomoże to zapobiec próchnicy. Unikaj pokarmów zawierających dużo cukru (cukier zwiększa ilość bakterii, które rosną w jamie ustnej, powodując więcej płytki nazębnej i prawdopodobnie ubytków) i unikaj tytoniu (może to zabarwić zęby, powodować choroby dziąseł i ostatecznie prowadzić do raka jamy ustnej). Nie bój się szczotkować języka! Myjąc język, usuniesz resztki jedzenia i zmniejszysz ilość bakterii powodujących płytkę nazębną. Szczotkowanie języka pomaga również utrzymać świeży oddech.

Pamiętaj, aby zaplanować rutynową kontrolę. Zaleca się wizytę u dentysty co sześć miesięcy.

W jakim wieku powinienem zacząć zabierać dziecko do dentysty?

Amerykańska Akademia Stomatologii Dziecięcej (AAPD) zaleca, aby dzieci najpierw udały się do dentysty już w wieku sześciu miesięcy i nie później niż w wieku jednego roku. W tym czasie zęby dziecka będą się pojawiać, a dentysta może zbadać stan kilku pierwszych zębów dziecka. Po pierwszej wizycie zaplanuj regularne kontrole co sześć miesięcy.

Jak często powinienem odwiedzać dentystę?

Dzieci, nastolatki i dorośli powinni regularnie odwiedzać dentystę co najmniej raz na sześć miesięcy. Pacjenci, którzy są bardziej narażeni na raka jamy ustnej lub choroby dziąseł, mogą być zobowiązani do wizyty u dentysty częściej niż dwa razy w roku. Twój lekarz pomoże ustalić, jak często powinieneś odwiedzać dentystę w celu regularnych kontroli.

Co to jest ubytek?

Ubytek to mały otwór, który tworzy się w zębie z powodu próchnicy. Próchnicy tworzą się, gdy nagromadzenie płytki nazębnej na zewnątrz zęba łączy się z cukrami i skrobią w jedzeniu, które spożywasz. Powoduje to wytwarzanie kwasu, który może zniszczyć szkliwo na zębie. Nieleczona jama może prowadzić do poważniejszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej. Próchnicy można zapobiegać, pamiętając o szczotkowaniu zębów co najmniej dwa razy dziennie i nitkowaniu między zębami przynajmniej raz.

Co to jest wypełnienie?

Wypełnienie to syntetyczny materiał, którego dentysta używa do wypełnienia ubytku po usunięciu całej próchnicy. Wypełnienia na ogół nie bolą, ponieważ dentysta znieczuli usta środkiem znieczulającym. Wypełnienia są wykonane z różnych materiałów, w tym kompozytów, złota czy ceramiki. Jeśli potrzebujesz wypełnienia, porozmawiaj z lekarzem o tym, jaki rodzaj wypełnienia jest najlepszy dla Ciebie i Twoich zębów.

Jak często należy myć zęby?

Według twojego dentysty i Amerykańskiego Towarzystwa Stomatologicznego, powinieneś myć zęby co najmniej dwa razy dziennie. Szczotkowanie utrzymuje zęby, dziąsła i jamę ustną w czystości i zdrowiu, usuwając płytkę nazębną wywołującą bakterie. Zaleca się również, aby podczas mycia zębów używać szczoteczki do zębów z miękkim włosiem i pasty do zębów zawierającej fluor. Powinieneś spędzić co najmniej minutę na górnych zębach i minutę na dolnych zębach i pamiętać o umyciu języka; pomoże utrzymać świeży oddech!

Kiedy powinienem zmienić szczoteczkę do zębów?

Twoja szczoteczka w końcu się zużyje, zwłaszcza jeśli myjesz zęby dwa razy dziennie przez dwie do trzech minut za każdym razem. Twój dentysta zaleca, aby dorośli i dzieci wymieniali szczoteczkę do zębów co trzy miesiące. Jeśli używasz elektrycznej szczoteczki do zębów, koniecznie zapoznaj się z instrukcją, ponieważ może nie być konieczne częste zmienianie główek szczoteczki. Pacjentów z chorobami dziąseł zachęca się do zmiany szczoteczki do zębów co cztery do sześciu tygodni, aby zapobiec rozprzestrzenianiu się bakterii. Po szczotkowaniu spłucz szczoteczkę gorącą wodą, aby zabić zarazki i utrzymać włosie w czystości. Jeśli byłeś chory, pamiętaj o jak najszybszej wymianie szczoteczki do zębów.

Co to jest choroba dziąseł?

Choroba dziąseł, znana również jako choroba przyzębia, jest spowodowana głównie gromadzeniem się płytki nazębnej i bakterii, które nie są leczone we wczesnym stadium. Inne przyczyny chorób przyzębia to używanie tytoniu, zgrzytanie zębami, niektóre leki i genetyka. Zapalenie dziąseł jest początkowym stadium choroby dziąseł i jeśli zostanie wykryte, można je leczyć. Nieleczone zapalenie dziąseł może przekształcić się w chorobę dziąseł. Zaawansowana choroba dziąseł prowadzi do utraty zębów i kości i jest stanem trwałym. Regularne mycie zębów i wizyty u dentysty co sześć miesięcy pomogą zapobiec zapaleniu dziąseł i cięższym przypadkom chorób przyzębia.

Typowe objawy choroby dziąseł:
  • Zaczerwienione, podrażnione, krwawiące lub opuchnięte dziąsła
  • Chroniczny nieświeży oddech
  • Luźne zęby lub utrata zębów
  • Ekstremalna wrażliwość zębów
  • Cofająca się linia dziąseł
  • Ropnione zęby

Jeśli mam aparat ortodontyczny, czy nadal potrzebuję kontroli stomatologicznych co sześć miesięcy?

Tak!

W rzeczywistości jeszcze ważniejsze jest, aby pacjenci poddawani leczeniu ortodontycznemu regularnie odwiedzali swojego dentystę. W przypadku aparatów ortodontycznych jedzenie może zostać uwięzione w miejscach, do których Twoja szczoteczka nie może sięgnąć. Powoduje to gromadzenie się bakterii i może prowadzić do próchnicy, zapalenia dziąseł i chorób dziąseł. Twój dentysta będzie ściśle współpracował z ortodontą, aby upewnić się, że Twoje zęby pozostają czyste i zdrowe podczas noszenia aparatów ortodontycznych.

Jak zaplanować następną kontrolę?

Po prostu zadzwoń do naszej praktyki! Nasz personel recepcji z przyjemnością pomoże zaplanować następną kontrolę stomatologiczną w dogodnym dla Ciebie terminie. Jeśli jesteś nowym pacjentem, poinformuj nas o tym, a udzielimy Ci wszystkich informacji potrzebnych na pierwszą wizytę u dentysty.

Co to jest leczenie kanałowe?

Leczenie kanałowe to zabieg likwidujący ból zęba, zarówno ostry, bardzo silny jak i ten przewlekły, ćmiący, ciągnący się tygodniami i miesiącami. Powodem jest infekcja miazgi zębowej nazwana potocznie nerwem. Leczenie to polega w dużym uproszczeniu na usunięciu zakażonej lub martwej miazgi (zwanej potocznie nerwem) z komory oraz z systemu kanałowego korzeni zębów, chemicznym i mechanicznym opracowaniu tego systemu, a następnie szczelnym wypełnieniu.

Czy leczenie kanałowe boli?

Leczenie kanałowe nie powinno boleć. Dzięki urządzeniu zwanemu endometrem zabieg może być przeprowadzony w znieczuleniu. Urządzenie to mierzy długość kanału z dużą dokładnością. Jest to bardzo ważne, aby system kanałów był opracowany na całej długości. Liczne badania udowodniły, że powszechnie stosowana metoda pomiaru długości kanału korzeniowego oparta tylko na zdjęciu rentgenowskim jest bardzo zawodna.

Czy leczenie kanałowe może być przeprowadzone podczas jednej wizyty?

Dzięki olbrzymiemu postępowi, jaki nastąpił w ciągu ostatnich kilku lat, skuteczność leczenia jednowizytowego wzrosła o 90%. Dawniej trwało to tygodniami i kilka, kilkanaście wizyt i nie zawsze przynosiło oczekiwany rezultat.

Czy zęby po leczeniu kanałowym będą długo służyć?

Starannie wyleczone i zaopatrzone mogą służyć dożywotnio. Kanał pominięty lub leczony niestarannie może być udręką na miesiące, a nawet lata.

Czym jest lakierowanie zębów?

Zabieg lakierowania wykonuje lekarz stomatolog w gabinecie stomatologicznym stosując do tego preparat fluoru o wysokim stężeniu. Są to preparaty bezpieczne pomimo wysokiego stężenia fluoru, gdyż szybko wiążą i dobrze przylegają do powierzchni zęba, uwalniając małe ilości fluoru.

Jak wykonuje się lakierowanie zębów?

Lekarz stomatolog przed aplikację lakieru, dokładnie oczyszcza szczoteczką całą powierzchnię zęba. Na suche i oczyszczone zęby aplikatorem nakłada preparat. Z reguły lakier twardnieje w środowisku jamy ustnej tworząc przezroczystą błonkę. Zaletą lakierów fluorkowych jest długie utrzymywanie się na powierzchni zęba i długotrwałe uwalnianie fluoru.

Jakie są wskazania do lakierowania?

  • duże ryzyko próchnicy u dzieci powyżej 6 roku życia
  • złe nawyki dietetyczne u dorosłych
  • noszenie aparatów ortodontycznych
  • użytkowanie protez ruchomych
  • obnażenie szyjek zębów
  • próchnica początkowa

Jak często należy lakierować zęby?

Zabieg lakierownia wykonuje się w zależności od skłonności do próchnicy. Przy średniej skłonności lakierowanie wykonuje się dwa razy w roku, czyli co 6 miesięcy. Przy większej podatności na próchnicę zabieg wykonuje się 4 razy w roku, co trzy miesiące. Jednak należy zawsze pamiętać, że o każdym zabiegu i wskazaniach do jego wykonania decyduje lekarz.

Czym jest lakowanie zębów?

Zabieg lakowania bruzd jest od kilku lat rutynowym zabiegiem profilaktycznym. Dotyczy zębów przedtrzonowych i trzonowych, gdyż budowa anatomiczna powierzchni zgryzowych tych zębów ze względu na obecność głębokich szczelin i bruzd sprzyja zaleganiu bakterii, które kolonizują bruzdę już w momencie wyrzynania zęba.
Te głębokie i kręte bruzdy nie są opłukiwane przez ślinę, jak i nie są dostatecznie oczyszczane w trakcie zabiegów higienicznych. Włosie szczoteczki ma zazwyczaj większą średnicę niż średnica bruzdy, stąd dotarcie do głębokiej bruzdy nie jest możliwe. W związku z taką budowę tych zębów zaleganie bakterii powoduje niekontrolowany rozwój próchnicy.

W celu zabezpieczenia zęba wyrzynającego się przed inwazję próchnicy stosuje się zabieg profilaktyczny polegający na lakowaniu bruzd. Zabieg wykonywany przez lekarza stomatologa jest zupełnie bezbolesny i komfortowy dla pacjenta.

Jak przebiega zabieg lakowania?

Lekarz przed lakowaniem oczyszcza ząb ze wszelkich osadów, po czym izoluje ząb od dostępu śliny. Gdy jest on zupełnie suchy do wnętrza bruzdy lekarz wprowadza powoli lak. Na zakończenie lak jest polimeryzowany za pomocą światła halogenowego i ewentualnie dopasowywany do zwarcia. W niektórych indywidualnych przypadkach stosuje się lakowanie poszerzone polegające na delikatnym otworzeniu bruzd za pomocą wiertła.
Tę technikę stosuje się w przypadkach, gdy wcześniejsze laki uległy wypadnięciu, lub bruzdy były niepewne diagnostycznie.

Jakie są wskazania do lakowania?

Wskazania należy rozważyć indywidualnie biorąc pod uwagę stopień ryzyka próchnicy, zwyczaje żywieniowe, nawyki higieniczne. Decyduje o tym zawsze lekarz stomatolog.
- całkowicie wyrznięte zęby trzonowe stałe (przede wszystkim zęby trzonowe pierwsze stałe - 6, które wyrzynają się, jako pierwsze zęby stałe i mają nam służyć jak najdłużej);
- zęby trzonowe i przedtrzonowe z głębokimi bruzdami;
- zęby trzonowe i przedtrzonowe u dzieci niepełnosprawnych (problem w utrzymaniu prawidłowej higieny jamy ustnej).

Skuteczność zabiegu lakowania zależy od wielu czynników, wśród których wymienia się: technikę wykonania zabiegu, przygotowanie i odpowiedzialność osoby wykonującej zabieg oraz od warunków anatomicznych zęba, stopnia wyrznięcia zęba, rodzaju zgryzu, wilgotności zęba w czasie zabiegu.